Povišeni holesterol i krvne žile: Cjelovit pristup zdravlju

Povišeni holesterol i krvne žile: Cjelovit pristup zdravlju

Masnoće u krvi sastoje se od holesterola i triglicerida koji nastaju u jetri, ali se unose i hranom. Oni su potrebni ljudskom tijelu za normalan rad i bez njih čovjek ne bi mogao živjeti. Međutim, kada se njhova razina povisi počinju negativno utjecati na zdravlje krvnih žila, što može dovesti od srčanog ili moždanog udara.

Iako je snižavanje povišenog holesterola važan prvi korak u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, ovaj pristup je tek prva polovica bitke. Druga polovica podrazumijeva djelovanje na krvne žile, a zašto je to ključno te koje su preporuke, saznajte u nastavku članka

LDL, HDL holesterol i trigliceridi: Šta je šta i zašto je važno

Vjerojatno ste čuli da je LDL holesterol loš, no zašto su povišeni trigliceridi loši? Idemo redom. Kako bi se holesterol i trigliceridi mogli prenositi krvlju moraju se vezati sa proteinima u čestice koje se nazivaju lipoproteini.

Lipoprotein male gustoće ili „LDL holesterol“ služi za prijenos holesterola od jetre do svih stanica u tijelu zbog čega se za njegove povišene razine smatra da predstavljaju rizik za zdravlje krvnih žila.

Lipoprotein velike gustoće ili „HDL holesterol ” radi suprotno, prenosi holesterol od stanica u tijelu prema jetri zbog čega se još naziva „dobar kolesterol“

Trigliceridi se prenose uz pomoć lipoproteina vrlo male gustoće ili VLDL. Kada on dostavi stanicama trigliceride vraća se u cirkulaciju kao IDL lipoprotein. Dio IDL se odmah vraća u jetru, a dio ostaje u cirkulaciji te daljnjom hidrolizom triglicerida postaje “LDL holesterol ” koji povećava rizik. Iz tog razloga potrebno je imati razinu trigliceride unutar preporučenih vrijednosti.

Preporučene vrijednosti

Holesterol | < 5.0 mmol/L

Trigliceridi | < 1.7 mmol/L

“HDL holesterol” | > 1.0 mmol/L

“LDL holesterol” | < 3.0 mmol/L

Posljedice povišenih vrijednosti

Ateroskleroza, odnosno nakupljanje masnih naslaga u stjenci arterije koje smanjuju elastičnost krvne žile i ometaju protok krvi. Posljedica toga su različite kardiovaskularne bolesti. Ateroskleroza nije samo „brdo plaka“ u krvnoj žili. Postoje stabilni (često veći) i nestabilni (često manji) plakovi. Upravo su nestabilni plakovi česti uzrok iznenadog srčanog ili moždanog udara.

Ateroskleroza nakon 40-te: Pripazite na ove simptome

Više o aterosklerozi i najčešćim nejasnoćama koje prate ovu bolest možete pročitati ovdje

Uzroci povišenih vrijednosti masnoća u krvi

Uzroci povišenih vrijednosti holesterola i triglicerida

Povišene razine masnoća u krvi nemaju simptoma već se najčešće otkrivaju slučajno prilikom redovite krvne pretrage. Postoji nekoliko čimbenika koji mogu dovesti do povišenja holesterola i triglicerida:

  • nedostatak fizičke aktivnosti, loše prehrambene navike, stres, pušenje i prekomjerna težina
  • određene bolesti, poput dijabetesa, poremećaja štitnjače (hipotireoza), bolesti bubrega i jetre, mogu povećati razinu masnoća u krvi
  • neki lijekovi, poput kortikosteroida i diuretika, mogu utjecati na razinu masnoća u krvi

Šta još utječe?

Sa godinama se usporava metabolizam, šta može utjecati na način na koji tijelo obrađuje masnoće, uključujući i holesterol. Tu su i hormonalne promjene povezane sa starenjem koje mogu utjecati na proizvodnju i razgradnju masnoća u krvi. Kod muškaraca je to povezano sa smanjenjem testosterona i drugih hormona. Kod žena, ulazak u menopauzu može dovesti do povećanja razine LDL holesterola i smanjenja HDL holesterola. Iako žene u u ovom periodu života imaju veću razinu ukupnog holesterola od muškaraca to nije glavni pokazatelj rizika. Važniji su omjeri LDL/HDL i razine triglicerida. Nizak HDL i povišeni trigliceridi su snažan prediktor razvoja ateroskleroze i koronarne bolesti srca kod žena. Više o menopauzi i na što pripaziti možete pročitati ovdje

Snižavanje holesterola: pola puta do zdravlja

Ako uzmemo u obzir da povišeni “LDL holesterol” i trigliceridi predstavljaju rizik za razvoj ateroskleroze, te da se njihove povišene razine najčešće otkrivaju slučajno, pri čemu se ne zna koliko dugo su one bile povišene niti što su napravile krvnim žilama, upravo iz tog razloga važno je, pored smanjivanja povišenih razina i promjene u načinu života, djelovati i na krvne žile i potencijalni plak.

Liječenje i preporuke

Povišene masnoće su najčešće posljedica lošeg načina života, što znači da postoje opcije kako ih smanjiti bez lijekova.

Kada govorimo o promjeni načina života, govorimo o promjeni prehrane: preporučuje se jesti više voća i povrća, cjelovite žitarice, zdrave masti (avokado, maslinovo ulje, orašasti plodovi) i proteine (riba, piletina, mahunarke). Sa druge strane, ograničite unos šećera, soli, prerađevina i alkohola. Prestanite pušiti i smanjite količinu stresu kojom se svakodnevno izlažete. U svoju rutinu uključite umjerenu tjelovježbu od barem 30 minuta i to većinu dana u tjednu. Hodanje, trčanje ili bilo koja druga aktivnost umjerenog intenziteta jedan su od primjera. Važno je napomenuti da je svaka osoba različita te je preporuke potrebno prilagoditi svakom pojedincu. Zbog toga je najbolje savjetovat se sa fizioterapeutom ili nutricionistom kako bi dobili najbolji plan za ostvarenje cilja.

Kada govorimo o terapiji lijekovima, odluku da li je ona potrebna ili ne donosi liječnik nakon detaljnog uvida u slučaj pacijenta. Općenito se terapija propisuje kod osoba koje imaju prisutne čimbenike rizika ili kombinaciju čimbenika koji utječu na zdravlje krvnih žila i pogoduju napretku ateroskleroze, a to su: dijabetes, visok krvni pritisak ili su već doživjele srčani ili moždani udar. Isto tako, ako liječnik procijeni, na temelju različitih parametara o vašem zdravlju, da postoji mogućnost razvitka kardiovaskularnih bolesti u budućnosti, preporučit će vam terapiju.

Bez obzira uzimate li terapiju ili ne, pridržavanje preporuka o zdravom načinu života i redovite kontrole nakon 40. godine života ključni su preventivni koraci u očuvanju zdravlja. Uz to, sa otkrivanjem povišenih vrijednosti, kao što smo ranije spomenuli, važno je djelovati i na posljedice.

Ako na sustav djelujemo polovično, što je slučaj u današnje vrijeme, te smanjimo samo povišene razine, bez djelovanja na krvne žile i potencijalni plak, opet se u budućnosti može dogoditi da se navedene razine povise te na taj način opet negativno djeluju na krvne žile tokom nepoznatog vremenskog perioda.

Jeste li znali da 75% osoba hospitaliziranih zbog srčanog udara nema povišeni kolesterol (American Heart Journal, January 2009), a 90% srčanih udara uzrokovano je aterosklerozom

Statistički gledano, koliko god pazili samo na masnoće u krvi ili koristili lijekove za njihovo snižavanje, ateroskleroza je i dalje glavni krivac što su bolesti srca i krvnih žila u 2023. godini vodeći uzrok smrtnosti u Bosni i Hercegovini.

Strauss kapi: Vaš saveznik za zdravije sutra

Osim što će biti potpora vašim zdravijim životnim navikama u snižavanju povišenih vrijednosti holestrola i triglicerida, Strauss kapi će Vam istovremeno pomoći u drugom dijelu bitke, a to je u poboljšanju zdravlja krvnih žila i smanjenju rizika od pratećih posljedica ateroskleroze. Riječ je o klinički dokazanom, prirodnom proizvodu koji više od 40 godina pomaže ljudima kako bi poboljšali i očuvali svoje zdravlje.

Strauss kapi za zdravlje krvnih žila i cirkulaciju
  • čiste krvne žile od aterosklerotskog plaka
  • doprinose normalnoj elastičnosti krvnih žila
  • snižavaju povišeni holesterol i trigliceride
  • reguliraju visoki krvni pritisak
  • potiču normalnu cirkulaciju
  • doprinose normalnom radu srca

Pružite vašem zdravlju cjelovitu podršku. Za više informacija o studijama Strauss kapima kliknite OVDJE, a ako želite saznati gdje ih u Bosni i Hercegovini možete kupiti, popis apoteka pronađite OVDJE ili ih naručite putem web prodaje ekskluzivnog distrubitera na svoju kućnu adresu OVDJE.

Pročitajte više:

Možda će vas zanimati i ovo: